Aleviler İhsanoğlu’na Sıcak Bakmıyor

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir, “Kafamızdaki Cumhurbaşkanı şeklini Sayın Kılıçdaroğlu ile paylaşmıştık ama olmadı” dedi.

AKD Genel Başkanı Doğan Demir, AKD Nazilli Şubesini ziyaretinde CHP ve MHP’nin çatı aday olarak Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek vermediklerini açıkladı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun davet ettiği bir programa katılmadığını anımsatan Demir, şöyle konuştu: “Kafamızdaki Cumhurbaşkanı şeklini Sayın Kılıçdaroğlu ile paylaşmıştık. O, ‘Hay hay ben bunları değerlendireceğim’ demişti. Ama maalesef olmadı. Biz adayın ismini bir haftada ancak öğrenebildik. Aday arkadaşımıza veya siyasi partiye bizim karışma hakkımız yok. Elbette bir bildikleri var ama bu ülkenin demokratları, bu ülkenin çağdaşları, bu ülkenin Alevileri, bu ülkenin azınlıkları, bu ülkenin değer yargılarını imamlara biz teslim edemeyiz.”

ALEVİ KÖYLERİNE CEMEVİ VE OKUL YAPILACAK
Soma’da yaşanan iş kazasının ardından Alevi köylerinin yok sayıldığını iddia eden Doğan Demir, Soma’da her Alevi köyüne 1 cemevi ve 1 okul yaptıracaklarını söyledi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun da Alevi çocukların okul masraflarını karşılayacağını belirten Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aliağa şubemiz tarafından düzenlenen etkinlikte toplanan yaklaşık 15-20 bin TL’yi maden şehitlerine katkı olarak göndereceğiz. Önümüzdeki günlerde Soma’yla ilgili Alevi köylerine birer cemevi ve okul yapmayı planlıyoruz. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da oradaki canlarımızın çocuklarını okutma ve bütün üniversite dahil okul ihtiyaçlarını karşılama gibi sözü var ona da buradan teşekkür ediyoruz.”