Hijyen Belgesi Olmayan Çalışamayacak

Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’nin 5 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte işyerlerinde ‘Hijyen Sertifikası’ olmayan personelin çalıştırılamayacağı belirtildi.

5 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği, 5 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girecek. Sürenin azalmasına rağmen birçok işletmenin hazırlıklarının bulunmaması ve hatta düzenlemeden haberinin dahi olmaması dikkat çekiyor.
Düzenlemeyle ilgili zamanın daraldığına işaret eden Nabız Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı ve İş Yeri Hekimi Dr. Orhan Şahin, “Özellikle gıda üretimi, market, restoran, hazır yemek firmaları, kantinler, fırınlar, berber ve kuaförler, kaplıca, hamam, güzellik salonları, incir işletmeleri, içme suyu ve içecek firmaları, otel gibi işletmelerde ‘Hijyen Sertifikası’ olmayan personelin çalıştırılması durumunda firma sahipleri 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 maddesine göre cezai müeyyideyle karşı karşıya kalabilirler” dedi.
Hijyen kursların düzenlenmesinin yasa gereği Halk Eğitim Merkezlerinin sorumluluğunda olduğuna dikkat çeken Dr. Orhan Şahin, “Ancak iş verenlerin de eğitim düzenleyebileceğine dair madde yönetmelikte yer alıyor. Büyük bir kolaylık sağlayacak bu maddenin ayrıntıları maalesef halen açıklanmadı. 8 saatlik bu hijyen eğitimin iş yeri hekimlerince verilebilmesi, işletmeleri büyük bir yükten kurtaracaktır” diye konuştu.
Böyle bir eğitim imkanının iş yerinde sağlanması durumunda katılımın kolay olacağını kaydeden Dr. Şahin, bu imkanın sağlanmasıyla iş yeri ve işçiler açısından iş gücü ve ekonomik kayba yol açmayacağı kaydetti. Aynı zamanda verilecek eğitim modülünün belli olduğunun altını çizen Şahin, gerekli denetimlerin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce yapılabileceğini sözlerine ekledi.