Keçinin Kendisi İnatçı Sütü Uysal Çıktı

Daha çok inatçılığı ile bilinen keçilerin günümüzde en doğal ve organik beslenen hayvanlar olduğu ve keçi sütünün diğer hayvanların sütüne göre daha faydalı olduğu belirtildi.

Özellikle Ramazan aylarında mideyi rahatlatması nedeniyle tavsiye edilen keçi sütü ve ayranının faydaları saymakla bitmiyor. Dağ köylerinde ve şehirlerde yeni yeni kurulan keçi üretim çiftlikleri sayesinde semt pazarlarında bulunabilen keçi sütü, keçi yoğurdu ve ayranını yetişkinlerin yanında bebeklerin de bolca tüketmesi öneriliyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde keçi yoğurdundan yapılan keçi ayranının hem ferahlatıcı hem de mideyi tok tutucu özelliği bulunduğunu belirten uzmanlar, keçi yoğurdu ve ayranının su ve mineral kaybına karşı çok etkili olduğu belirtildi.

FAYDALARI SAYMAKLA ETMİYOR
İnek sütü gibi içimlik süt olarak da kullanılabilen keçi sütünün homojenize özelliğine sahip olduğu ve içinde çok sayıda küçük yağ molekülü bulunduğu için kolay sindirildiği bu sebeple yaşlı ve çocukların beslenmesinde önemli role sahip olduğu belirtildi. İşte keçi sütü ve ayranının faydaları: Keçi sütü proteinleri diğer sütlerdeki esansiyel yani dışarıdan alınması gereken proteinlerden daha fazla bulunmaktadır. Bu durum, inek sütü kullanması sakıncalı olan bebeklerde alternatif sağlar. Fosfor elementini kayda değer derecede bulundurmaktadır. Bu durum et ve balık tüketmeyen kişilerde önem taşımaktadır. İnek sütüne nazaran keçi sütü anne sütüne daha yakın benzerlik gösterir. Keçi sütündeki kalsiyum anne sütündekinden 4 kat daha fazladır. Keçi sütünün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından da anne sütüne daha yakındır. Bakteri oranı diğer sütlere göre daha azdır. Tüberküloz ve brusellos gibi patojenler de görülmemektedir. Keçi sadece doğal yollardan yani ağaç yaprakları ve ot yediği için eti ve sütü de doğaldır. İnekler ve koyunlar gibi yem yemez. Sindirim rahatsızlıklarında mide asitlerini dengeler, bağırsak sağlığınızı korur.