CHP’li Meclis Üyeleri Ağır Konuştu: ”Demokrasi Çiğnendi”

Efeler Belediyesi’nin CHP’li meclis üyeleri, son günlerde CHP’nin kanayan yarası haline gelen, CHP Efeler İlçe Teşkilatı’nın düşürülmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı.

CHP’li Belediye Meclis üyelerinin imzasıyla CHP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’na gönderilen yazıda, “Seçimlerde çalışanların ödüllendirilmesi gerekirken parti için emek harcayan insanların bu kararla cezalandırıldığını görüyoruz. Bu siyasi bakış açısı ile partimizin başarıya ulaşmakta zorlanacağı hatta başarının bir hayal olacağı açıktır.”denildi.
CHP’li Efeler Belediye Meclis üyelerinin gönderdiği yazıda, Efeler Belediye Başkan aday adaylığı için CHP İl Başkanı Barkan Kalınomuz’un ortaya çıktığı belirtilerek şunlar kaydedildi:
“ Hatırlayınız, Efeler için kimlerin aday adayı olduğunu. Bunlardan birisi de İl Başkanlığı’na getirilen Barkan Kalınomuz’dur. Kendisi Efeler Belediyesi Belediye Başkanlığı’na aday adayıyım dedi. Ancak, CHP Genel Merkezi’nce yayımlanan genelge gereği il Başkanlığından istifa etmesi gerekirken istifa etmediği gibi gerekli diğer yasal prosedürü de yerine getirmedi bu nedenle aday adaylığı uygun bulunmadı.Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde Sayın Özlem Çerçioğlu, Aydın Efeler Belediyesi’nde ise Sayın Mesut Özakcan adaylığa uygun görüldü. Kendi adaylığı uygun görülmeyen İl Başkanı bu aşamada ise açıkça taraf olarak aday adaylarından Sayın Ahmet Gümüş’ü desteklediğini ilan etti ve Sayın Mesut Özakcan’ın adaylığına karşı olduğunu kamuoyuyla paylaştı. Bu süreç içerisinde ise meclis üyeleri ön seçimle belirlensin dedi, demokrasi dedi, çoğulculuk dedi. Samimi mi idi ! Tabi ki hayır.Çünkü,seçmen iradesini hiçe sayarak CHP Tüzüğü’nün 42.maddesinin D bendini iyi niyet dışı bakışla amacına aykırı ve yanlış olarak uygulamaya ve uygulatmaya çalışması demokrasi ve sandık iradesi hususunda ne kadar samimi olduğunu açık olarak ortaya koymaktadır”

SADECE TABELA DEĞİŞTİRİLDİ
CHP Aydın Büyükşehir ve Efeler Belediyesi Başkan adayları ve parti tabanının, “ Dar kapsamlı ortamda ön seçim olmaz”dediğine işaret eden CHP’li meclis üyeleri, “ Sonuçta ön seçim olmadı. Müracaatlar arasından meclis adayları tespit edildi.Seçim sürecinde¸CHP Aydın Efeler Belediye Başkanlığı seçiminde adayımızın, Merkez İlçe Başkanı ile bir kısım yöneticilerin, Belediye Meclis Üyesi adaylarının gayreti ve üstün çalışmaları ile seçim kazanılmıştır. Bu çalışmalar Aydın yerelde tüm parti tabanının, kamuoyunun bilgisindedir, Sayın Genel Merkezimize ve ilgililere de ulaştırılmıştır.Bu arada Aydın Merkez ilçe ismi Büyükşehir ile birlikte Efeler İlçesi olarak değiştirildi. Dolayısıyla CHP Aydın Merkez ilçe ismi CHP Efeler İlçesi oldu. Burada yeniden atama söz konusu değildir. Seçilmiş Merkez İlçe yönetimi tüm üyeleriyle birlikte yerindedir. Atama ile değil seçim ile göreve gelmişlerdir. İlçenin ismi değişince CHP Merkez İlçenin ismi de Efeler İlçesi olarak kanundan gelen zorunluluk nedeniyle değiştirilmiştir. Burada dikkat edilirse, gerekçe kanundan kaynaklanmaktadır, İlçe yönetiminin, CHP örgütünün bir dahli yoktur, yapılması gereken ise sadece “CHP Aydın Merkez İlçe” isminin “Aydın Efeler İlçe Başkanlığı” olarak değiştirilmesinden ibarettir.Tabiri caizse,yapılması gereken sadece tabela değişikliğidir” ifadelerini kullandı.
Görevden düşürülen CHP Efeler İlçe Başkanı Bayram İnci ve Efeler İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri seçimle gelmiş olup yedekler göz ardı edildiği savunulan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“ Burada tüzüğe aykırı olarak düşmüş kabul edilen Efeler İlçe Yönetimi’nin bu sözde gerekçe ile görevden düşürülmesi ile sosyal demokrat bir parti olan CHP de yasa, tüzük, kazanılmış haklar ve demokrasi çiğnenmiştir. Seçilmiş yönetim düşmediği halde düşmüş kabul edilerek CHP tabanının iradesi, seçmen iradesi, çalışkan örgüt, Aydın Büyükşehir ve Efeler Belediyesini kazanmış örgüt iradesi çiğnenmiş, CHP ye gönül veren seçmenlerin,Aydın Büyükşehir ve Aydın Efeler Belediye Başkan ve Meclis üyelerinin onuru kırılmıştır. Böyle bir karar alırken Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı’na, Aydın Efeler Belediye Başkanı’na, Belediye Meclisinin başarılı seçim kazanmış diğer partilere fark atmış olan biz Meclis üyelerine bu karar danışılmamıştır. Aydın Efeler İlçe Başkanlığı; Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Bülent Teczan tarafından Ege Bölgesi Seçim değerlendirme toplantısında ülke bazında ilk bir saatte ıslak imzalı tutanakların CHP Genel Merkezinin hazırlamış olduğu seçim programını en hızlı uygulayan, sonuçları en kısa sürede aktaran en çalışkan İlçe örgütü olarak deklare etmiştir.Değerli MYK üyeleri CHP Aydın Efeler İlçe Yönetimi ile ilgili düşme kararınızı incitici, daha da öte onur kırıcı buluyoruz. Daha da önemlisi, ülkemizin büyük bölümünde oy almadaki ve oy oranımızdaki zorluklar dikkate alınırsa başarımız dolayısıyla ödüllendirildiğimizi değil cezalandırıldığımızı görüyoruz. Seçimlerde çalışanların ödüllendirilmesi gerekirken parti için emek harcayan insanların bu kararla cezalandırıldığını görüyoruz. Bu siyasi bakış açısı ile partimizin başarıya ulaşmakta zorlanacağı hatta başarının bir hayal olacağı açıktır. Bu durumda parti karar mekanizmalarının sorumluluklarının önemsenmesi gerektiği kabul edilmelidir”