Diyalog Kuracaklar

Kuşadası Kasım Yaman Parkı Platformu üyeleri, belediye başkanı Özer Kayalı’yı ziyaret ederek, kamu binalarının şehir dışına taşınması istedi.

Kayalı’nın seçimlerde dile getirdiği ‘Şehir Parkı’ vaadinin gerçekleşmesi için desteklerini açıklayan platform üyeleri, görüşlerini yansıtan bir raporu başkan Kayalı’ya iletti.

ÖĞÜNÇLÜ; “PARK VE ÇEVRESİ TAMAMEN YEŞİL ALAN OLSUN”
Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın makam odasında gerçekleşen görüşmede, platform sözcülerinden Avukat Nilgün Öğünçlü, resmi binaların şehir dışına taşınması gerektiğine dikkat çekti. Öğünçlü, “Sizin projeleriniz çok haklı bir yerde duruyor. Resmi binaların şehir dışına taşınması gerekiyor. Kasım yaman parkında hükümet konağı yapılması projesi ile başlayan süreçte, bu talebe şiddetle karşı çıktık. Belediye Meclisimiz de Platform talepleri doğrultusunda karar aldı. Biz bir adım daha ileri gidiyoruz, kamu binalarının da şehir dışına taşınmasını istiyoruz. Parkın ve etrafındaki alanın kamu ve rekrasyon alanı olarak ilan edilerek, parklar, çocuk oyun alanları, yeşil alanlar olarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Bu görüşlerimizi size aktarmak için buradayız” dedi.
VARDAR; “KENT MEYDANI PROJESİNİ DESTEKLİYORUZ”
Platform öncülerinden Levent Vardar’da, Başkan Kayalı’nın seçim vaatlerinde dile getirdiği Kent Meydanı projesini desteklediklerini belirterek “sizin Kent Meydanı seçim projelerinizin gerçekleşmesini umut ediyoruz, destekliyoruz. Kuşadası’nın buna şiddetle ihtiyacı var. Kuşadası için gerekli bir yeşil alan projesi. Bizim Kasım Yaman Parkı platformu olarak temel irademiz Park etrafındaki kamu binalarının başka bir yere taşınıncaya kadar orada hiçbir şeyin yapılmaması” dedi.
Geçmiş dönemlerde Belediye ile diyalog kurulamadığını ve kamuoyunun bilgilendirilmediğini söyleyen Vardar, “Bu güne kadar şeffaflık yoktu, kamuoyu bilgilendirilmedi. Kamuoyu bilgisi olmadığı için olumlu ya da olumsuz konuya müdahil olamıyordu.Sağlıklı bilgilendirme olmadığı için, bilmediğimiz konular üzerinde fikir yürütüyorduk. Bu dönemde böyle bir sıkıntı yaşanmayacağına inanıyoruz” dedi.
KAYALI; “PARK KUŞADASI’NA YAKIŞIR HALE GETİRİLECEK”
Hükümet binası yapılması tartışmalarına konu olan Kasım Yaman parkı ile çevresinin yeni bir imar planı ile düzenleneceğini söyleyen Belediye Başkanı Özer Kayalı, “Bu kadar tartışılan, sahip çıkılan parkın bu haliyle kalmasına izin veremeyiz. Parkın yeniden düzenlenmesi ve Kuşadası’na yakışır hale getirilmesi için harekete geçtik. Kasım Yaman Parkının mezbelelik olduğu, insanların yeterince yararlanamadığı yönündeki eleştirileri ortadan kaldırmamız gerekiyor. Yaptığımız girişimler çerçevesinde bu bölge ile ilgili yeni bir imar çalışması yapacağız. Ve bunu Büyük Şehir Belediye meclisine sunarak onaylatacağız. Bu planda orada ne yol olacak, ne bina olacak, Kasım Yaman Parkı tamamen park olarak kalacak. Oradaki yol bir şeyleri çözen, anlamlı bir yol değil. Seçim sonrası süreçte belediye içindeki yapılaşma konusunda çalışmalar yaptığımız için daha şehrin temel sorunlarına yönelemedik. Kısa bir süre içerisinde karşılıklı konuşarak, diyalog kurarak kentin sorunlarını çözeceğiz. Yaptığımız ve yapacağımız tüm çalışmalarla ilgili olarak kamuoyunu bilgilendiren bir sistem kuracağız” dedi.