Köse’den İmar Vurgusu

MHP Aydın İl Başkanı Fevzi Köse, Efeler Belediyesi’nde imar konusunda aksaklıklar yaşandığını hatırlattı.

Köse, “Milliyetçi Hareket Partisi Aydın İl Başkanlığı olarak Aydınlı hemşehrilerimizin sorunlarını kamuoyuna taşımak, acilen çözüme kavuşturulması açısından ihmal ve eksikliklere parmak basmak bizlerin en büyük sorumluğumuzdur”dedi.

MAĞDUR AİLELER VAR
Aydın Belediyesi’nde seçim önü ruhsat bekleyen dosya sayısının 100 civarında olduğunu anlatan Fevzi Köse, “Seçim sonrası ruhsat almak için hazırlanmış ve belediyenin aktif olmaması sebebiyle giriş yapılamamış dosya sayısının da 150 civarında olduğu öngörülmektedir. Toplam seçim öncesi ve seçim sonrası toplam ruhsat alması gereken dosya sayısının 250 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Efeler Belediyesi’nin yeni olması sebebiyle bina ve personel eksiğini mazeret olarak görülebiliriz ancak bu noktada Büyükşehir Belediyesi, Efeler Belediyesi’ne yer ve personel görevlendirmesi hususunda yardımcı olabilirdi. Böyle bir yardımın Efeler Belediyesi’ne yapılmadığını işlerin hala çözüme kavuşturulmadığından anlayabiliyoruz. Öyle görülüyor ki bu dosya oranlarına göre Efeler Belediyesi birkaç ay daha ruhsat verme konusunda sıkıntı yaşayacaktır. Belediyenin ruhsat veremediği dosyaların ekonomik bedelinin 300 milyon TL olduğu tahmin edilmektedir. Bu ihmal ve gecikme sebebiyle, inşaat sektöründe, malzemecisinden işçisine ve dolaylı olarak da esnafın cebine girecek para piyasada olamamaktadır. İnşaat sektöründe çalışan işçilerimizin de yeni inşaatlara başlanamamasından dolayı evlerine ekmek götüremediğini de hesaba katarsak Aydınlı birçok ailemizin de bu durumdan mağdur hale geldiğini ifade etmek isterim. Ayrıca, belediyenin bununla ilgili harç gelirleri ve devletin vergi gelirleri de aksamaktadır” dedi.

PRATİKLİK VURGUSU
Efeler Belediyesi’nin dosya inceleme noktasında problemleri olduğunu iddia eden Köse, “Efeler Belediyesi’nin seri bir şekilde bu işleri halletme, çözüme kavuşturma konusunda vizyonu ve cesareti olmadığı maalesef gözler önündedir. Kaldı ki; belediyenin imar planına uygun yapı yapılması noktasında, denetimi dışında başka şeylere bakması gerekmemektedir. Bu hususta sorumlu Bakanlığa bağlı özel yapı denetim şirketleri mevcuttur. Ancak denetleme ve yürütme hususundaki bilgi eksiklikleri sebebiyle konuyu bu şekilde dahi çözüme kavuşturmayı beceremedikleri gibi; Efeler Belediyesi’nin halen eski yönetmeliklere göre, sorumluluk alanları dışındaki konularla ilgilenme, alakadar olma düşüncesini ısrarla uygulamaya çalıştığı görülmektedir. Efeler Belediyesi sorumluluklarını taşan hususlarda dosya denetimi yaptığı sürece, sürekli sorun oluşturma mercii olacak, iş kaybına sebebiyet verecektir. Türkiye Cumhuriyetinde sadece Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Efeler Belediyesi yoktur. Aydın’da da sadece Efeler Belediyesi yoktur. Türkiye de bir haftada inşaat ruhsatı veren il belediyelerinin var olduğu, Aydında da birkaç günde yapı ruhsatı veren ilçe belediyelerinin var olduğundan yola çıkarsak; Efeler Belediyesi’nin pratik olma, seri iş üretme, seri düşünme, taşın altına elini sokma gibi hususlarda bir davranış sergileyemeyeceği de daha ilk günlerden anlaşılmıştır” diye konuştu.

KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ

İmar konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşların kendilerine ulaştığını anlatan Köse, “Son günlerde sabırları taşıracak hale gelen, Efeler Belediyesi’nin inşaat ruhsatlarının verilmesi veya çözüme kavuşturulması hususundaki inşaat sektöründeki sıkıntı, Aydınlı vatandaşlarımız tarafından bizlere sık sık iletilmiş, bu aksaklıklar sebebiyle mağduriyet yaşayan esnafımız ve inşaat işçisi kardeşlerimiz bizlere bu sıkıntılarını sık sık dile getirir duruma gelmişlerdir. Milliyetçi Hareket Partisi Aydın İl Başkanlığı olarak Aydınlı hemşehrilerimizin sorunlarını kamuoyuna taşımak, acilen çözüme kavuşturulması açısından ihmal ve eksikliklere parmak basmak bizlerin en büyük sorumluğumuzdur. Bu anlamda inşaat sektörünü sekteye uğratan, bir çok aileyi ve esnafı ekonomik sıkıntıya sokan bu durumu Efeler Belediyesi’nin ve Aydın kamuoyunun dikkatine sunar, gerekli çalışmaların bir an önce yapılarak çözüme kavuşturularak, mağduriyetin giderilmesi gerektiğini ve bu konunun takipçisi olacağımızı buradan ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.